تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی صالحین زنده رود - ادامه خبرهای مهم روزدنیا

سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۹:۰۱
پاسخ به یک سوال مهم
محمد :خانم اشتون اطلاع دارد که تشدید تحریم‌های اقتصادی و سیاسی مطلوبیت لازم را برای غرب ندارد و عملیات نظامی علیه ایران نیز قطعا به ضرر ثبات و امنیت جهانی تمام خواهد شد بر همین اساس تمام سعی خود را در جهت پیش بردن دیپلماسی تاثیر گذار می‌کند. می‌خواهد با تاکید بر پایبندی به پیمان ان پی تی، امتیازات لازم سیاسی را کسب کند. غرب در این مذاکرات مجاب شد که شطرنج پیچیده هسته‌ای در ایران، بحث فردی و گروهی نیست و به عنوان ارزشی مورد صیانت در ایران موضوعیت دارد
سرویس سیاسی  مذاکرات هسته‌ای میان گروه۵+۱ و ایران در استانبول ترکیه در حالی به پایان رسید که بنا بر گفته «کا‌ترین اشتون» مسول سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا و «سعید جلیلی» دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ایران، مذاکرات بسیار مثبت و سازنده بود.

شکل گیری چنین فضای رضایت بخشی در چندین سال اخیر بی‌سابقه بوده است. اما به هر ترتیب نوع ورود و موضع گیری قدرت‌های غربی در گفت‌وگو‌ها بر خلاف گفتگوهای پیشین، روندی دیگر و مسالمت آمیز به خود گرفت به گونه‌ای که به یکباره از رویکرد تهدید ایران در موضوع هسته‌ای، روند مذاکرات را به سمت تعامل تغییر جهت دادند.

محمد مهدی مظاهری کار‌شناس ارشد مسائل بین الملل در این خصوص به می‌گوید که پس از پس از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹در شورای امنیت، فشارهای سیاسی و اقتصادی در قالب تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران به خود شدت گرفت. غرب نیز به دنبال اجماع بین المللی و محدود کردن ایران در منطقه و تحلیل خواسته‌ها در قالب غنی سازی اورانیوم بود. از سویی دیگر پافشاری ایران بر مطالبات ملی و مواضع در قالب پایندی به پیمان‌های بین المللی خصوصا بندهای ۴ و ۶ ان پی تی، شرایط را برای تلطیف و تعدیل مواضع غرب فراهم کرد.

وی بیان داشت: اقدام خصمانه‌ای که آمریکا در تشدید تحریم‌های بانکی و نفتی پیش گرفته بود، پیامدهایی هم برای آمریکا و هم برای اتحادیه اروپا مبنی بر افزایش قیمت نفت و تشدید بحران اقتصادی پایدار در بر داشت. تصاعد جدال منطقه‌ای، سبب شد که ۵+۱ در این دوره از مذاکرات گفتگوی سالم و سازنده‌ای را پیش برد تا در ضمن آن، زمینه‌های لازم برای کاهش تنش‌ها نیز فراهم شود.

وی قبول فعالیت هسته‌ای صلح آمیز ایران در قالب ان پی تی را یکی از نکات مهم این دوره از مذاکرات قلمداد کرد و گفت: خانم اشتون اطلاع دارد که تشدید تحریم‌های اقتصادی و سیاسی مطلوبیت لازم را برای غرب ندارد و عملیات نظامی علیه ایران نیز قطعا به ضرر ثبات و امنیت جهانی تمام خواهد شد بر همین اساس تمام سعی خود را در جهت پیش بردن دیپلماسی تاثیر گذار می‌کند. می‌خواهد با تاکید بر پایبندی به پیمان ان پی تی، امتیازات لازم سیاسی را کسب کند.

مظاهری با تاکید بر اینکه ایران عضو متعهد ان پی تی و همواره همکاری‌های مثتمری با آژانس داشته است، افزود: بازرسان آژانس و آخربن گزارش آمانو دلیل بر این مدعا و پاک بودن ایران از انحرافات سلاح هسته‌ای مورد نظر غرب است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران بدون شک در احقاق حقوق هسته‌ای و دفاع از منافع ملی معامله نمی‌کند، گفت: ایران بر عکس گمانه زنی‌های تحلیل گران غرب مانند لیبی و کره شمالی پیشدستانه تسلیم نمی‌شود چراکه خواهان احقاق حق قانونی در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای بر اسا مفاد پیمان‌های بین المللی است.

وی گفت: غرب در این مذاکرات مجاب شد که شطرنج پیچیده هسته‌ای در ایران، بحث فردی و گروهی نیست و به  عنوان ارزشی مورد صیانت در ایران موضوعیت دارد، بر همین اساس و با توجه به مولفه‌های قدرت سیاسی، انعطاف بیشتری برای حل مسائل ایران به خرج می‌دهند.

عکس/ حرکت عجیب هیلاری با داووداوغلو!

کلینتون و داووداوغلو وزرای خارجه آمریکا و ترکیه در حاشیه اجلاس لیبی در ابوطبی.


کاریکاتور/مذاکره کننده آمریکایی با ایران!

رسانه های جهان عرب هر روز ایده های انتقادی خود درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین المللی را در قالب کاریکاتور بیان می کنند که به برخی از این کاریکاتورها اشاره می شود.
به گزارش مهر، در کاریکاتورهای امروز دخالت بین المللی و استفاده ابزاری از کشورهای عربی برای بزرگنمایی بحران سوریه بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

کاریکاتور برگزیده روز؛ تصویری از مذاکره کننده آمریکایی ارشد با ایران!

روزنامه الرایه قطر امروز به گفتگوهای قریب الوقوع گروه 1+5 با ایران اشاره دارد. بر این اساس، آمریکا در سایه این گفتگوها همان طرحهای قبلی خود علیه ایران را دنبال می کند و در پی مذاکره عادلانه و بدون پیش شرط نیست. در تصویر مذاکره کننده آمریکایی برای گفتگو درباره موضوع هسته ای ایران یک فرد نظامی معرفی شده که هیچ بهره ای از اصول مذاکره و گفتگو را نمی داند و فقط در جنگیدن مهارت دارد! البته طراح کاریکاتور به ظرافت تشخیص داده که طرف ایرانی حاضر به نشستن پشت چنین میز مذاکره ای نشده است.

تلاش برای بزرگنمایی ناآرامیهای سوریه

روزنامه الوطن عمان امروز در کاریکاتوری به تلاش آمریکا و کشورهای اروپایی برای بزرگنمایی بحران سوریه از طریق انتشار اخبار کذب و دروغین توجه دارد.

پشت پرده تحولات جهان عرب!

روزنامه البیان امارات کشورهای عربی را که ناتوان از رقم زدن سرنوشت خود پس از تحولات اخیر دانسته و به این مسئله اشاره دارد که بهره اصلی از این تحولات را نه ملتهای عرب بلکه طرفهای دیگر خواهند برد.

کودکان مظلوم نوارغزه

روزنامه الشرق قطر امروز در کاریکاتوری به مظلومیت کودکان فلسطینی در نوارغزه اشاره دارد که در بمباران اخیر چند نفر از آنان شهید شدند.

جنون قدرت دیکتاتور!

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن امروز به برخی دیکتاتورهای نظامی جهان عرب اشاره دارد که تا آخرین لحظه حاضر ترک قدرت نمی شوند و در نهایت با جنون قدرتی که گرفتار آن هستند با ذلت و خواری تن به مرگ می سپارند.

مقاومت اسیران فلسطینی

روزنامه الرایه قطر امروز در کاریکاتوری دیگر به مقاومت اسیران فلسطینی در بند زندانهای رژیم صهیونیستی اشاره دارد که تا تحقق آزادی دست از تلاش برنمی دارند.

غزه از 2008 تا 2012؛ بدون شرح

الاتحاد امارات

وقت باقی مانده برای تحقق صلح؛ بدون شرح

العالم

مخالفان نظام اسد روی رینگ بوکس!

الوطن قطر

پاتک سوریه به سعودی ها

سوریه در مقابل سیاست خصمانه عربستان که آشکارا خواستار حمایت مالی و نظامی از مخالفان و گروهک‌های مسلح در سوریه می‌شود، برای اولین بار معارضان عربستان را به رسانه‌های رسمی خود دعوت کرد.
به گزارش فارس، رسانه‌های رسمی سوریه در چند روز گذشته میزبان (تلفنی) معارضانی عربستانی بودند که در کشورهای اروپایی مقیم هستند.

رسانه‌های رسمی سوریه برای نخستین بار است که برای تحلیل اوضاع سوریه، مسائل خاورمیانه و امور عربستان سعودی از معارضان سعودی خارج از عربستان استفاده می‌کنند.

تحلیلگران این اقدام سوریه را واکنش دمشق به سیاست عربستان سعودی در قبال سوریه تحلیل کردند چرا که عربستان سیاست خصمانه خود علیه سوریه را تا جایی تشدید کرده است که آشکارا خواستار حمایت تسلیحاتی و مالی از مخالفان و گروه‌های مسلح در سوریه می‌شود.

ناظران سیاسی به پایگاه خبری سوریه پلیتیک اعلام کردند که این اولین بار است که رسانه‌های رسمی سوریه چنین اقدامی می‌کنند. پیش از این نیز مناسبات سیاسی سوریه و عربستان دچار تنش شده بود اما سوریه از معارضان سوریه میزبانی نکرده بود.

به گفته این ناظران، کار دعوت از معارضان سعودی به سوریه از دو سه روز گذشته آغاز شده است که نشان دهنده عمق تنش در مناسبات عربستان و سوریه است. این اقدام سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که عربستان بارها خواستار تجهیز مخالفان سوریه به سلاح شده بود.

این ناظران تاکید کردند که اقدام دولت سوریه در میزبانی از معارضان سعودی در رسانه‌های رسمی خود ولو به صورت تلفنی مانند فؤاد ابراهیم، نشانه‌ای از قصد احتمالی سوریه برای انتقال معارضان سعودی از رسانه‌ها با خاک خود است.

علت تاخیر در دیدار احمدی نژاد و اردوغان

سفیر ایران در آنکارا در خصوص علت تاخیر در دیدار محمود احمدی نژاد و رجب طیب اردوغان در تهران گفت : در دیدار احمدی نژاد و اردوغان تاخیری صورت گرفت و آن به خاطر کسالت رییس جمهوری بود.
به گزارش مهر، بهمن حسین پور در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ' ان.تی.وی ' درپاسخ به سوالی مبنی براینکه به نظر می رسد روابط ایران و ترکیه در موضوع سوریه و امکان تغییر محل مذاکرات ایران و گروه 1+5 از استانبول به چین و یا روسیه متشنج شده است ، این مطلب را بیان کرد.

وی گفت : با نظر شما در خصوص متشنج بودن روابط ایران و ترکیه موافق نیستم ، چرا که روابط دو کشور در طول یکصد سال اخیر بی نظیر بوده است ، در طول سه سال گذشته ، چند برابر سه دهه گذشته هیات های ایران و ترکیه به دو کشور سفر کردند و حجم مبادلات دو کشور اکنون به بیش از 16 میلیارد دلار رسیده است .

حسین پور افزود: وزیر امور خارجه ترکیه سال گذشته 10 بار به تهران سفر کرد و وزیر امور خارجه ایران 9 بار به آنکارا آمد ،در کدامیک از کشورها می توانید ، این امر را مشاهده کنید این امر بیانگر روابط مستحکم دو کشور است. نخست وزیر ترکیه هم تاکنون سه بار به ایران سفر کرده که این امر نشانگر صمیمت مقامات دو کشور است. البته این به آن معنا نیست که دو کشور در برخی از مسائل اختلاف سلیقه ندارند .مثل اختلاف بر سر رخدادهای سوریه . که بطور مفصل در ایران بحث شد. مقامات دو کشور در تهران در باره موضوع سوریه در دیدارهای خصوصی و عمومی بحث و تبادل نظر به عمل آوردند و برخی از افراد که سخن از تنش در روابط دو کشور به میان می آورند، اطلاعی از کل قضایا ندارند. در باره تغییر محل برگزاری نشست ایران و گروه 1+5 ، مقامات ایران و ترکیه با یکدیگر در حال تماس و گفت وگو هستند.

همانطور که وزیر امور خارجه ترکیه عنوان کرد محل برگزاری این نشست مهم نیست بلکه دستاوردهای این نشست مهم است.

وی اظهارداشت: هیچ یک از مقامات دولتی درخصوص مکان مذاکرات حرفی گفته نشده است. هنوز دولت و دکتر جلیلی در این خصوص اظهار نظر نکرده اند.

وی افزود: ترکیه از هر کمکی در مورد برنامه هسته ای مطمئنا دریغ نخواهد کرد. ترکیه از نادر کشورهایی است که موضع خود را در قبال برنامه هسته ای ایران صریحا اعلام کرده است. در این مورد از ترکیه تقدیر و تشکر می کنیم. ترک ها ما را کاملا درک می کنند. لذا آنها از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد. رایزنی ها و گفتگو ها همچنان ادامه دارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر احضارش به وزارت امور خارجه ترکیه در پی برخی سخنان مقامات ایرانی در باره برگزاری نشست موسوم به دوستان سوریه در استانبول گفت : سیاست خارجی ایران توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ، رییس جمهوری و وزیر امور خارجه ایران تبیین می شود ، این سخنان موضع رسمی ایران نیست . ایران یک کشور آزاد است و تمامی افراد می توانند در باره مسایل ابراز نظر کنند.

حسین پور اضافه کرد: در ترکیه و پس از سفر موفقیت آمیز ' رجیب طیب اردوغان ' به تهران ، شاهد آن بودیم که احزاب و رسانه های این کشور چه مطالبی عنوان کردند . در صورتی که این سفر یکی از موفقیت آمیزترین سفرهای اردوغان به تهران بود.

نخست وزیر ترکیه در ایران از سوی رهبر معظم انقلاب ، استقبال شد ، اردوغان دیدارهای جداگانه ای با رییس جمهوری ، رییس مجلس و معاون اول نخست وزیر ایران داشت و در خصوص مباحث مختلف به گفت وگو پرداخت و در این گفت وگوها هیچ سوالی بی پاسخ نماند. استقبال از اردوغان از سوی مقامات ایرانی بی سابقه بود.

وی تاکید کرد: آن چیزی که برای ما در موضوع سوریه مهم است ، دفاع از مردم این کشور ، بدون دخالت کشورهای خارجی است. ما معتقدیم که می توان در فضای آرام مشکلات سوریه را حل کرد. کشورهای خارجی قادر به حل موضوع سوریه نیستند . دو کشور ایران و ترکیه توانایی آن را دارند که زمینه حل مشکلات منطقه ای از جمله سوریه را فراهم کنند.

سفیر ایران درترکیه ادامه داد:باید دیدچه کشورهایی از رخدادهای سوریه خوشحال هستند؟ ایران و ترکیه از این رخدادها خوشحال نیستند چرا که این رخدادها به ضرر منطقه است. ولی برخی از کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی از این موضوع خوشحال هستند .

وی با اشاره به اینکه 'رژیم صهیونیستی از بیداری اسلامی در کشورهای منطقه هراسان است ، این رژیم پس از مشاهده بیداری اسلامی در مصر ، تونس و لیبی احساس خطر کرده است.

وی افزود: نگاهی به روابط دیکتاتورهایی که در این کشورها قدرت را در دست داشتند ، نشانگر روابط آنها با این رژیم بود.رژیم صهیونیستی اکنون از دولت هایی که در این کشور بر سرکار آماده اند ، هراس دارد .

رژیم صهیونیستی و غرب با توجه به شرایط موجود نسبت به انتشار اخبار ناصحیح برای منحرف کردن افکار عمومی اقدام کرده است که مردم جهان باید هشیار باشند. کی حامی رژیم صهیونیستی است؟ چرا به سناریوهای پشت پرده توجه نمی شود؟ و اغفال تبلیغات سوء رژیم صهیونیستی می شویم؟ کی از حسن روابط ایران و ترکیه سود می برد و کی ضرر می کند؟ کافی است به این امر مقداری دقت شود. توسعه روابط ایران و ترکیه به نفع دو ملت است و برخی از این امر راضی نیستند. به شما صریحا می گویم که بعضی سفرها و ملاقاتهایی که من در استانهای ترکیه انجام می دهم از سفارت خانه های غربی بعضی دنبال این هستند که بدانند من با کی ملاقات می کنم و با کی ملاقات نمی کنم. اینها دنبال فتنه هستند تا روابط دو کشور را به هم بزنند.

سفیر ایران در آنکارا همچنین گفت :  در امور داخلی سوریه نباید دخالت کرد. گروه های مخالف سوری نباید مسلح شوند ، چرا که این امر بر تشنج در این کشور و منطقه خواهد افزود. ما معتقدیم که ایران و ترکیه در فضایی آرام می توانند در بازگرداندن آرامش در سوریه نقش مهمی داشته باشند ولی عده ای مخالف چنین امری هستند.

حسین پور در پاسخ به پرسشی در خصوص علت تاخیر در دیدار محمود احمدی نژاد و رجب طیب اردوغان در تهران گفت : متاسفانه برخی از رهبران احزاب و رسانه ها ، در خصوص این موضوع جفا کردند و خیلی کم لطفی کردند. هر انسانی دچار کسالت می شود و این را نخست وزیر ترکیه نیز اذعان داشت. در دیدار احمدی نژاد و اردوغان تاخیری صورت گرفت و آن به خاطر کسالت رییس جمهوری بود. ولی در این دیدار رییس جمهوری ایران بهترین استقبال را از نخست وزیر ترکیه به عمل آورد که تاکنون صورت نگرفته بود. سفر اخیر ادوغان به ایران موفق ترین سفر ایشان بود. اگر افرادی در ترکیه حرفهایی می زنند مربوط به خودشان می شود که دنبال منافع خاص خودشان هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران درترکیه در عین حال گفت که دو کشور ایران و ترکیه در برخی از مسائل بایکدیگر اختلاف نظر دارند ، همچنان که آمریکا و اتحادیه اروپا نیز اختلافاتی با یکدیگر دارند . ولی این اختلافات با گفت وگو حل خواهد شد.

حسین پور درپایان این مصاحبه تصریح کرد : با توجه به اشتراکات دو کشور که ریشه عمیق تاریخی دارد ،به صراحت می گویم که روابط ایران و ترکیه می تواند بیش از پیش گسترش یابد.

وی در باره کاهش واردات نفت ترکیه از ایران نیز گفت : مقامات ترکیه اعلام کردند که شرکت وارد کننده نفت ترکیه ، یک کشور خصوصی است و برای ایجاد تنوع در خرید نفت خود نسبت به کاهش نفت از ایران اقدام کرده است .با این وجود گفت وگوهای مقامات بخش انرژی ایران وترکیه همچنان ادامه دارد و به تازگی وزیر نفت ایران با وزیر انرژی ترکیه در خصوص مسایل مختلف با یکدیگر گفت وگو کرده اند. از تحریم نفتی ایران غربیها بیشتر از همه ضربه دیدند و ضرر کردند. قیمت نفت به بالاترین حد رسید و در چاهی که کندند خودشان افتادند.

سفیر ترکیه: فتوای رهبر ایران کافی است+ فیلم

سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه ترکیه دوستی با ایران را به هیچ قیمتی از دست نخواهد داد، ‌یادآور شد: سفر آقای اردوغان به ایران پس از نشست سئول دارای پیام ویژه‌ای بود که ایران برای ترکیه بسیار مهم است.

امیت یاردیم سفیر ترکیه در ایران در گفت‌وگو با فارس، در خصوص اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر این کشور پیرامون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و مذاکرات هسته‌ای گفت: ترکیه و ایران 2 همسایه بزرگ یکدیگرند و ما همکاری خوبی را با یکدیگر داشته و داریم. رهبران 2 کشور تلاش دارند تا روابط خوب 2 کشور ادامه یابد و سعی می‌کنیم این همکاری‌ها تداوم داشته باشد.

* فتوای رهبر ایران برای ما کافی است

وی با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده و مقامات 2 کشور نیز بر این موضوع تأکید داشته‌اند، یادآور شد: ترکیه برنامه هسته‌ای ایران را صلح‌آمیز می‌داند و ما معتقدیم که مسیر نظامی را دنبال نمی‌کند. به خصوص که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران در مورد(حرام بودن) استفاده یا داشتن سلاح هسته‌ای فتوایی را صادر کرده‌اند که همین موضوع ما را متقاعد کرده و برای ما کافی است.

* برخی اظهارات بدان معنی نیست که اختلالی در روابط دو کشور بوجود آمده

سفیر ترکیه در ایران با اشاره به اینکه ترکیه مخالف وجود هرگونه سلاح هسته‌ای در منطقه و جهان و به طور کلی خواستار جهانی عاری از سلاح هسته‌ای می‌باشد، یادآور شد: 2 کشور دوست یکدیگرند و برخی صحبت‌ها به این معنی نیست که ایران و ترکیه دچار اختلال در روابط شده‌اند.

یاردیم در مورد موضع ترکیه در قبال مذاکرات ایران و 1+5 اظهار داشت: اگر ما میزبان باشیم تنها میزبان خواهیم بود و میزبان موضعی نخواهد داشت. اینکه میزبانی در کدام کشور باشد موضوع دوم است و موضوع اول و مهمتر روند مذاکرات است که امیدواریم روند خوبی را دنبال کند.

* اگر مذاکرات در استانبول نیز نباشد به تصمیم طرفین احترام می‌گذاریم

وی در پاسخ به این سؤال که چرا اجلاس در توافق طرفین مهم شده است، گفت: با توجه به اظهارات طرفین، من نیز قبول دارم که مکان مذاکرات مهم شده است. ترکیه نیز تلاش می‌کند که با میزبانی خود صلح و ثبات به منطقه بازگردانده شود حتی اگر این مذاکرات در استانبول نیز برگزار نشود ما به تصمیم طرفین احترام خواهیم گذاشت، زیرا به دنبال این هستیم که مذاکرات روند مثبتی را داشته باشد و به خوبی دنبال شود.

* همکاری ایران با آژانس بسیار خوب بوده است

سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه ایران سلاح هسته‌ای ندارد و فتوای مقام معظم رهبری و شواهد موجود نیز چنین موضوعی را تأیید می‌کند گفت: با این وجود برخی کشورها می‌گویند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است و برخی نیز توضیح بیشتری را در مورد برنامه‌ هسته‌ای ایران خواستارند.

* بحث‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران سیاسی است و نه فنی

یاردیم در پاسخ به این سؤال که چه میزان توضیح باید به طرف مقابل داده شود تا قانع شود که برنامه ایران صلح‌آمیز می‌باشد، یادآور شد: همکاری ایران با آژانس بسیار خوب بوده که باید تداوم داشته باشد، اما بحث‌هایی که می‌شود سیاسی است. نظر ما در این مورد کاملاً شفاف است، ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و آن را در اختیار ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اظهارات در مورد اهداف برنامه هسته‌ای ایران سیاسی می‌باشد، پاسخ به آنها به واکنش‌های ایران بستگی دارد و از آنجا که این سؤال و جواب فنی نیست نمی‌تواند برای حل آن زمانی را مشخص کرد.

* ایران و ترکیه خواستار آرامش و ثبات سوریه هستند

سفیر ترکیه در ایران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه و تأثیر آن بر روابط ایران و ترکیه نیز گفت: از آنجا که ما سیاست‌های متفاوتی را داریم، نظراتمان نیز در مورد مسائل مختلف متفاوت است. اما ایران و ترکیه سوریه با ثبات و آرامش را می‌خواهند، هر دو کشور مخالف دخالت خارجی و کشته شدن مردم سوریه هستند. شاید ما سیاست‌های متفاوتی نداشته باشیم چرا که اختلاف نظر به معنی سیاست متفاوت و به معنی عدم دوستی نیست و ما در مورد سوریه با ایران تنها اختلاف نظر داریم.

* ترکیه دوستی با ایران را به هیچ قیمتی از دست نمی‌دهد

وی با تأکید بر اینکه ترکیه دوستی با ایران را به هیچ قیمتی از دست نخواهد داد، ‌یادآور شد: سفر آقای اردوغان به ایران پس از نشست سئول دارای پیام ویژه‌ای بود که ایران برای ترکیه بسیار مهم است. اگر بحث‌ها و مذاکرات تداوم داشته باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

* روابط تجاری با ایران طبق برنامه پیش می‌رود

یاردیم در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص روابط اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه یادآور شد: این روابط طبق برنامه‌ریزی پیش می‌رود که هدف مبادلات 30 میلیارد دلاری در سال را دنبال می‌کند.

سال گذشته حجم تجارت ما به 16میلیارد دلار رسید و این طبق برنامه است که در آن به ترتیب 5، 10 و 15میلیارد دلار در سال‌های اول، دوم و سوم پیش‌بینی شده بود و امیدواریم به همین صورت تداوم یابد تا به 30میلیارد دلار برسد.

* برخی موارد تجارت با ایران شامل تحریم است اما به کار خود ادامه می‌دهیم

سفیر ترکیه در ایران زمان رسیدن به این هدف را سال 2015 خواند و اظهار داشت: با توجه به مسائل پیش‌آمده در بحث تحریم مشکلاتی به وجود آمده اما تلاش داریم که به این هدف برسیم. هرچند برخی موارد تجارت شامل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران می‌شود اما در این راستا نیز تلاش‌های خود را داریم.

* کاهش واردات نفت از ایران به دلیل مسائل اقتصادی بود

یاردیم در مورد کاهش واردات نفت ترکیه از ایران نیز گفت: این کاهش به دلیل آن صورت گرفت که ما در پی راه‌های دیگری برای تأمین انرژی خود می‌باشیم که اقتصادی‌تر و امنیت بیشتری برای ما داشته باشد و این موضوع ارتباطی به بحث سیاسی نداشته و جنبه اقتصادی دارد که شامل تأمین انرژی از سایر منابع می‌شود.

وی با اشاره به صادرات ایران به ترکیه که 30درصد افزایش یافته است، یادآور شد: با این وجود واردات ایران از ترکیه 20درصد کاهش یافته که این موضوع نیز اصلاً سیاسی نبوده و جنبه اقتصادی دارد.مخالفان اسد شروط آتش‌بس را رد کردند

در آستانه موعد ضرب‌الاجل طرف‌های درگیر برای پایان دادن به خشونت‌ها در چارچوب این طرح صلح، بر شدت برخوردهای مسلحانه و خشونت‌ها نیز افزوده شده است.
مخالفان بشار اسد شرط‌های جدید دولت این کشور را برای برقراری آتش‌بس رد کردند.

به گزارش ایسنا، فرمانده مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه گفته است که آنها به طرح صلح پیشنهادی مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب وفادار خواهند ماند، ولی تا زمانی که نیروهای ارتش به حمله‌های خود ادامه دهند، به طور مستقیم با دولت سوریه وارد تعامل نخواهند شد.

در چارچوب طرحی که کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه برای پایان دادن به خشونت‌ها و برقراری آرامش در سوریه ارائه کرده، انتظار می‌رود تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه دهم آوریل به برخوردهای نظامی پایان دهند.

اما روز یكشنبه و تنها ۴۸ ساعت قبل از آغاز اجرای این طرح صلح، دولت سوریه اعلام کرد، فقط در صورتی نیروهای نظامی از مناطق مسکونی سوریه خارج خواهند شد که مخالفان، تعهدنامه‌ای مکتوب برای پایان دادن به برخوردهای مسلحانه با نیروهای دولتی ارائه دهند.

در آستانه موعد ضرب‌الاجل طرف‌های درگیر برای پایان دادن به خشونت‌ها در چارچوب این طرح صلح، بر شدت برخوردهای مسلحانه و خشونت‌ها نیز افزوده شده است.

مخالفان دولت سوریه مدعی هستند که درخواست‌های جدید دولت سوریه، ترفندی از سوی بشار اسد است تا مانع اجرایی شدن طرح صلح در این کشور شود.

ریاض اسعد، از فرماندهان ارتش آزاد سوریه، به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای تحت امرش "به طرح صلح عنان متعهد هستند".

وی گفت: "ما تضمین‌ها و تعهدات خود را به جامعه بین‌المللی و نه به این رژیم (سوریه) ارائه خواهیم کرد."

در چارچوب طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، بنا است ۴۸ ساعت بعد از پایان یافتن خشونت‌ها در سوریه و عقب‌نشینی نیروهای ارتش از شهرها و مناطق مسکونی سوریه، آتش‌بس کامل در این کشور برقرار شود اما روز یکشنبه، هشتم آوریل، وزارت امور خارجه سوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دولت نمی‌خواهد با عقب‌نشینی نیروهای ارتش، هیچ فرصتی برای سازماندهی و تسلیح دوباره مخالفان فراهم شود.

صدور این اطلاعیه تردیدهای جدیدی را درباره برقراری آرامش در سوریه به وجود آورده است.

وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرده است: "کوفی عنان هنوز تعهدنامه‌های مکتوبی را که نشان دهد گروه‌های تروریستی مسلح پذیرفته‌اند به تمام خشونت‌ها پایان دهند، ارائه نکرده است."

در این اطلاعیه، خروج نیروهای ارتش از شهرها و مناطق مسکونی سوریه مشروط به دریافت تعهدنامه مکتوب از مخالفان مسلح دولت سوریه اعلام شده و آمده است که دولت سوریه همچنین منتظر دریافت تعهدنامه‌های کتبی از دولت‌های قطر، عربستان سعودی و ترکیه است که نشان دهد آنها "به حمایت مالی از گروه‌های تروریستی پایان می‌دهند."

در عین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه گفته است که "سوریه برای عقب‌نشینی نیروهای ارتش برنامه‌ریزی کرده است و این طرح هم‌اکنون در مرحله اجرایی است ولی تکمیل عملیات و تحقق هدف اصلی (عقب‌نشینی کامل) نیازمند دریافت تعهدنامه‌هایی از طرف مقابل و حامیان آنهاست."

بر اساس گزارش شبكه خبری بی.بی.سی، با این حال، کوفی عنان که طرح صلح در سوریه را ارائه کرده است، شدت یافتن خشونت‌ها در این کشور را "غیرقابل پذیرش" خوانده و از دولت سوریه خواسته است تا به تعهداتش عمل کند.

وی گفت: "زمان آن رسیده که لازم است همه ما هرچه سریع‌تر برای پایان دادن به خصومت‌ها (در سوریه) وارد عمل شویم."


به گزارش ایران هسته ای، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه اعلام کرد استانبول به عنوان محل برگزاری گفتگوهای ایران و گروه 1+5 هنوز تایید نشده است.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا، اردوغان روز یکشنبه 20 فروردین 1391 (8 آوریل 2012) گفت: «استانبول هنوز به عنوان محل مذاکرات تایید نشده و من درباره چیزی که هنوز تایید نشده است، اظهار نظر نمی کنم».

این سخن اردوغان به معنای پایان همه شایعاتی است که از قطعی شدن استانبول به عنوان مکان مذاکرات ایران و 1+5 خبر می داد.

در همین حال برخی گزارش ها حاکی از آن است که وزیر خارجه ترکیه در تماس با مقام های ایرانی بابت اظهارات دو روز پیش اردوغان عذرخواهی کرده است.

دیپلمات ها در تهران تماس داوود اوغلو با مقام هی ارشد کشورمان را تایید می کنند.

گفته می شود وی در این تماس تلفنی که پنج شنبه شب (17 فروردین) برقرار شده، در ازای موافقت ایران با برگزاری مذاکرات در استانبول امتیازهایی در زمینه خرید نفت، موضوع سوریه و مسئله هسته ای پیشنهاد کرده است.

مقام های رسمی این خبر را تایید نکرده اند.

درهمین حال، علی اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه 20 فروردین با حضور در کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس اعلام کرد که نظر وی این است که دور اول مذاکرات در استانبول و دور دوم در بغداد برگزار شود.

کارشناسان می گویند اگرچه ایران دیدگاه خود را به گروه 1+5 اعلام کرده ولی این گروه تا کنون پاسخ نهایی به تهران نداده است.

تنها کانال رسمی در این مورد مذاکرات علی باقری و اشمیت است.

دیپلمات ها حدس می زنند گروه 1+5 در مذاکرات درونی خود برای تعیین مکان نهایی مذاکرات به مشکل برخورده است.

کوفی عنان کیست؟ + عكس

کوفی عنان کیست؟ این مقام ارشد بین‌المللی واقعا نماینده چه کسانی است؟ چه کسانی وی را به بالاترین مناصب رساندند؟ گرایشات سیاسی وی چه بودند و تعهدات کنونی وی چه چیزهای هستند؟ برای رازگشایی از این سؤالات با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...
به گزارش مشرق، گرچه کوفی عنان از نظر مدیریتی دوران موفقی را در سازمان ملل پشت سر گذارد اما به علت گرایشات سیاسی در فعالیت‌های خود به شدت تحت انتقاد قرار داشت. وی به عنوان دبیر کل سازمان ملل سعی نمود تا این نهاد راهمراستا با جهان تک قطبی و جهانی‌سازی هژمونی آمریکا درآورد. وی بنیان‌های ایدئولوژیکی سازمان ملل را زیر سؤال برده و توانایی آن برای جلوگیری از مناقشات را تضعیف نمود. با این وجود، وی هم‌اکنون مسؤول حل و فصل بحران سوریه شده است.


کوفی عنان، دبیر کل سابق در کنار بوش رئیس‌جمهور سابق

کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل و برنده جایزه صلح نوبل توسط بان کی مون و نبیل العربی به عنوان فرستاده ویژه مشترک برای مذاکره در مورد یک راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران سوریه معرفی گشته است. با توجه به سوابق و همچنین تصویر درخشانی که از وی ترسیم شده است همه از این انتصاب استقبال نمودند.

این مقام ارشد بین‌المللی واقعا نماینده چه کسانی است؟ چه کسانی وی را به بالاترین مناصب رساندند؟ گرایشات سیاسی وی چه بودند و تعهدات کنونی وی چه چیزهای هستند؟ این سؤالات با سکوتی احتیاط‌آمیز رویارو می‌شوند گویی که عملکرد سابق وی فی‌الذاته تضمین کننده بی‌طرفی وی است!

انتخاب و پرورش کوفی عنان توسط بنیاد فورد و سازمان سیا

کوفی عنان و خواهر دوقلوی وی افوا عطا در 8 آوریل 1938 در یک خانواده آریستوکرات در مستعمره انگلیسی ساحل طلایی (Gold Coast) به دنیا آمدند. هنری رجینالدو، پدر وی رئیس قبیله فانته (Fante) و همچنین فرمانده استان آسانته (Asante) بود.[1] اگرچه وی با حکومت بریتانیا مخالفت می‌کرد اما یکی از خادمین وفادار تاج و تخت انگلستان بود. وی در کنار دیگر افراد برجسته در اولین جنبش استعمار زدایی شرکت نمود اما با دیدی تردیدآمیز و نگران به شور و شوق انقلابی قوام نکرومه می‌نگریست.


تصویری از دوران جوانی کوفی عنان

در هر حال، تلاش‌های نکرومه باعث شد که کشور در سال 1957 با نام غنا از انگلستان استقلال یابد. در آن زمان کوفی عنان 19 ساله بود. وی اگرچه نقشی در انقلاب نداشت اما به عنوان معاون "مجمع ملی دانشجویان" منصوب شد. در آن زمان بود که وی توسط یکی از شکارچیان ارشد بنیاد فورد شناسایی شده و برای برنامه‌ای با عنوان "رهبران جوان" معرفی گشت. بدین ترتیب از وی دعوت شد تا یک ترم را در دانشگاه هاروارد بگذارند. بنیاد فورد پس از مشاهده علاقه وی به آمریکا تصمیم گرفت که حمایت مالی از تمام دوران تحصیلی وی را بر عهده بگیرد. بدین ترتیب وی ابتدا در کالج مک‌آلستر (Macalester College) در مینه‌سوتا به تحصیل اقتصاد پرداخت و سپس تحصیلات عالی خود را در رشته روابط بین‌الملل در "مؤسسه تحصیلات عالی مطالعات بین‌المللی ژنو" به پایان رساند. پس از جنگ جهانی دوم، بنیاد فورد که توسط صنعتکار مشهور هنری فورد تأسیس شده بود تبدیل به یکی از ابزارهای غیررسمی سیاست خارجی آمریکا شده و رونمایی موجه برای فعالیت‌های سازمان سیا پدید آورد.[2]


تصویری از ساختمانن مجلل بنیاد فورد، مؤسسه‌ای که کوفی عنان جوان توسط آن کشف گردید

دوران تحصیلات کوفی عنان در خارج (1961-1959) مصادف با سخت‌ترین سال‌های جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکایی بود (یعنی آغاز مبارزات بیرمنگهام مارتین لوتر کینگ). در نظر وی این حرکت نیز به مانند جنبش استعمارزدایی غنا بود اما بار دیگر از شرکت در آن اجتناب ورزید.[3]

مرشدین آمریکایی وی که تحت تأثیر دستاوردهای آکادمیک و رفتارهای احتیاط‌آمیز سیاسی عنان قرار گرفته بودند درب‌های سازمان بهداشت جهانی را به روی وی گشودند و بدین ترتیب اولین شغل رسمی وی آغاز گشت. وی پس از سه سال فعالیت در این سازمان به عنوان کمیسر اقتصادی آفریقا در آدیس‌آبابا منصوب شد. با این وجود، وی به علت عدم برخورداری از شایستگی‌های کافی برای فعالیت در سازمان ملل به آمریکا بازگشت تا مطالعات خود را در رشته مدیریت در "مؤسسه تکنولوژی ماساچوست" (MIT) ادامه دهد (1972-1971). وی سپس تلاش نمود تا به عنوان مدیر توسعه توریسم به کشور بازگردد اما به علت مشکلاتی که با حکومت نظامی غنا داشت در سال 1976 به سازمان ملل بازگشت.


یک زندگی کاری موفقیت‌آمیز علی‌رغم شکست‌هایی فاجعه‌بار

وی در سازمان ملل عهده‌دار مناصب مختلفی شد که از آن جمله می‌توان به فعالیت در UNEF II (نیروی اضطراری حافظ صلح برای نظارت بر فرآیند آتش‌بس بین مصر و اسرائیل پس از جنگ اکتبر 1973) اشاره نمود. وی سپس مدیر پرسنل در دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل شد.

وی در این زمان بود که با نانی لاگرگرن مستر (Nane Lagergren Master) همسر دوم خود آشنا شده و ازدواج نمود. نانی، یک وکیل سوئدی، و از اقوام رائول والنبرگ (Raoul Wallenberg)، فرستاده ویژه سوئد به بوداپست در دوران جنگ جهانی دوم بود. والنبرگ دارای روابط ویژه‌ای با یهودیان بوده و همچنین از اعضای OSS (سازمان سلف سیا) بود. ازدواج موفق کوفی عنان درب‌هایی را به روی وی باز نمودند که وی به تنهایی قادر به عبور از آنها نبود بالاخص درب سازمان‌های یهودی.


ازدواج با نانی، وکیل سوئدی، راه صعود در نردبان روابط بین‌الملل را برای عنان هموار نمود

خاویر پرز دکوئیار، دبیر کل وقت سازمان ملل وی را به عنوان دستیار دبیر کل و مسؤول مدیریت و منابع انسانی و ایمنی و امنیت کارکنان (90-1987) منصوب نمود. با الحاق کویت به عراق، 900 کارمند سازمان ملل در این کشور باقی ماندند. کوفی عنان توانست طی مذاکره با رژیم صدام حسین این افراد را رهایی بخشد و بدین ترتیب وجهه بسیار خوبی در سازمان یافت. وی سپس به عنوان مسؤول بودجه (92-1990) و عملیات‌های صلح‌بانی در زمان پطروس پطروس غالی (96-1993) فعالیت کرده و مدت کوتاهی نیز فرستاده ویژه سازمان به یوگوسلاوی بود.

به گفته ژنرال رومئو دلایر (Romeo Dallaire)، فرمانده کانادایی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در روآندا، کوفی عنان به درخواست‌های مکرر وی پاسخ نداده و مسؤول اصلی انفعال سازمان ملل در قبال نسل‌کشی 800/000 نفر از ساکنین این کشور است.[4]

سناریوی مشابهی نیز در بوسنی و زمانی که 400 تن از حافظین صلح توسط صرب‌ها گروگان گرفته شدند رخ داد. کوفی عنان درخواست‌های مکرر ژنرال برنارد خاویر (Bernard Janvier) را نادیده گرفته و اجازه داد تا کشتاری قابل پیشگیری به وقوع بپیوندد.
                                         ژنرال برنارد خاویر

                                        ژنرال رومئو دلایر
ژنرال‌هایی که شاهد قصور کوفی عنان در نجات جان افراد بی‌گناه بودند

در اواخر سال 1996، آمریکا انتخاب مجدد پطروس پطروس غالی را وتو نموده و توانست کاندیدای مورد نظر خود یعنی یک مقام ارشد از داخل خود سازمان را به سمت دبیر کلی برگزیند. این فرد کسی نبود جز کوفی عنان. شکست‌های وی در روآندا و بوسنی به جای تخریب عنان، تبدیل به نقاط قوت شدند زیرا وی به صورت داوطلبانه به آنها اعتراف نمود و قول داد که با اصلاح سیستم سازمان ملل از وقوع مجدد آنها جلوگیری نماید. بدین ترتیب وی در ژانویه 1997 به عنوان دبیر کل سازمان ملل برگزیده شد.


دبیر کل سازمان ملل متحد

کوفی عنان بلافاصله پس از انتصاب به عنوان دبیر کل سازمان ملل یک سمینار دو روزه را برای 15 نفر از نمایندگان کشورها در سازمان ملل پشت درهای بسته برگذار نمود. میزبانی این نشست محرمانه را بنیاد برادران راکفلر (Rockefeller Brothers Fund) در "مرکز کنفرانس پوکانتیکو" (Pocantico Conference Center) بر عهده داشت. وی در این نشست، خارج از چارچوب رسمی سازمان ملل، اصلاحات مورد نظر خود را با نمایندگان کشورهایی که می‌دانست می‌تواند بر حمایت آنها حساب کند، مطرح نمود.


ساختمان مرکز کنفرانس پوکانتیکو


"پیمان جهانی" مداخله‌گری در امور کشورها در پوشش سازمان ملل

مهمترین نوآوری کوفی عنان برنامه‌ای با عنوان "پیمان جهانی" (Global Compact) بود که عبارت بود از بسیج جامعه مدنی برای جهانی بهتر. بر اساس این برنامه، صاحبان سرمایه، اتحادیه‌ها و سازمان‌های غیردولتی گرد هم می‌آمدند تا در مورد حقوق بشر، استانداردهای کارگری و محیط زیست به بحث بپردازند.[5]

این برنامه در عمل تلاشی بود برای تضعیف قدرت دولت‌های ملی و افزایش توان شرکت‌های چند ملیتی و سازمان‌هایی که تنها دارای ظاهری "غیر دولتی" بوده اما تحت حمایت مالی مخفیانه قدرت‌های بزرگ قرار دارند. کوفی عنان با تقویت لابی‌گر‌ها به عنوان شرکای سازمان ملل، روح منشور سانفرانسیسکو را دفن کرد. هدف این سازمان جلوگیری از جنگ نه از طریق رسمیت یافتن حقوق برابر ملت‌های کوچک و بزرگ بلکه از طریق حمایت از همگرایی بین منافع خصوصی است. "پیمان جهانی" انحرافی است از منطق پذیرفته شده جهانی مبنی بر عام‌المنفعه بودن قوانین بین‌المللی، به سوی منطق انگلوساکسون که در آن منفعت عامه خیالی بیش نیست و مدیریت خوب نیز عبارت است از تجمیع بین بیشترین تعداد منافع ویژه.


شبکه‌های محلی برنامه "پیمان جهانی"


شبکه‌های در حال ظهور

     شبکه‌های محلی ایجاد شده

دو دوره کوفی عنان (2006-1997) بازتاب واقعیت یافتن یک عصر تاریخی است که در آن جهانی تک قطبی و مطیع جهانی‌سازی هژمونی آمریکا به بهای از دست رفتن اقتدار دولت ملت‌ها و افرادی که نمایندگی آنها را بر عهده دارند، شکل می‌گیرند. این برنامه نیز به مانند برنامه‌های خیریه آمریکایی قصد دارد حس خوبی از خود ساطع نماید در حالیکه صاحبان آن در حال تحمیل بی‌عدالتی ساختاری هستند.

استراتژی برنامه "پیمان جهانی" به مانند "بنیاد وقف ملی دموکراسی" است که برخلاف عنوانی که دارد سعی می‌کند با دستکاری در فرآیند دموکراسی مقاصد سازمان سیا را به پیش برد.[6] ذینفعان جهانی‌سازی در پیمان جهانی مشارکت می‌جویند تا موقعیت دولت-ملت‌ها را تضعیف نمایند. امروزه دیگر صلح هدف اولیه سازمان ملل نیست زیرا جهان تک قطبی پلیس خود را دارد یعنی آمریکا. بدین ترتیب سازمان نیز می‌تواند تمام انواع اعتراضات را در خود جذب نماید تا بی‌نظمی جهانی را به اثبات رسانده و توسعه تجاوزطلبانه و جهانی هژمونی آمریکا را توجیه نماید.


فیلم سخنرانی خداحافظی کوفی عنان با کارکنان سازمان ملل
لینک دانلود فیلم


دکترین عنان

کوفی عنان طی سخنان خود در 20 سپتامبر 1999 در مجمع عمومی با اشاره به تجربیات خود در روآندا و بوسنی اعلام داشت که کشورها در انجام وظیفه خود برای دفاع از مردم موفق نبوده‌اند. وی متعاقبا چنین نتیجه‌گیری کرد که حامیت دولت‌ها، اصل اساسی منشور سازمان ملل، مانعی در برابر حفاظت از حقوق بشر است. دکترین عنان توجیهی برای مداخله‌گری دولت‌ها بزرگ است که به وضوح در عملیات‌های سال 2011 در لیبی متبلور شد[7] و راه را برای مداخله در امور سوریه نیز باز نموده است.


عنان در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل (1999) پرده از دکترین خود برداشت

برنامه نفت در برابر غذا

در دوران کوفی عنان و بین سال‌های 1996 تا 2003 برنامه نفت در برابر غذا به پیشنهاد وی در مورد عراق اجراء شد. هدف از این برنامه تضمین این امر بود که عایدات نفت تنها صرف نیازهای مردم عراق می‌شوند نه ماجراجویی‌های نظامی صدام. با این وجود تحت تحریم‌های بین‌المللی و نظارت مستقیم کوفی عنان این برنامه تبدیل به ابزاری برای آمریکا و انگلستان شد و آنها تا زمان حمله به عراق از این کشور اخاذی نمودند.[8] مردم عراق سالیان متمادی دچار سوءتغذیه بوده و از نبود دارو رنج می‌بردند. چندین نفر از مقامات مرتبط با این برنامه آن را یک "جنایت جنگی" توصیف نموده و حتی از سمت‌های خود استعفاء دادند. در میان این افراد، هانس فون اسپانک (Hans von Sponeck) دستیار دبیرکل و دنیس هالیدی (Denis Halliday) این برنامه را عامل نسل‌کشی 1/5 میلیون عراقی شامل حداقل 500/000 کودک معرفی نمودند.[9]هانس فون اسپانک و دنیس هالیدی، دو تن از مقامات ارشد سازمان ملل که در اعتراض به انحراف برنامه نفت در برابر غذا استعفا کردند


بازگشت به خانه اول

پس از گذشت ده سال به عنوان دبیر کل سازمان ملل، کوفی عنان فعالیت‌های خود را در بنیادهای کم و بیش خصوصی ادامه می‌دهد.

در دسامبر 2007، انتخابات کنیا به صحنه مناقشات داخلی تبدیل شد. موای کیباکی (Mwai Kibaki) در انتخابات ریاست جمهوری رایلا اودینگا (Raila Odinga) نامزد تحت حمایت واشنگتن را شکست داد. گفته می‌شود که اودینگا دارای نسب فامیلی با اوباما، سناتور وقت، است. سناتور مک‌کین نتایج انتخاباتی را به چالش کشیده و دعوت به انقلاب پیامکی نمود. طی چند روز 1/000 نفر کشته و 300/000 آواره شدند. مادلین آلبرایت پیشنهاد داد که "مرکز صلح و حقوق بشر اسلو" میانجیگری نماید. مؤسسه دو نماینده اعزام داشت: مایونی بوندیک، نخست‌وزی سابق نروژو کوفی عنان یعنی دو عضو هیأت مدیره مرکز اسلو.


کیباکی، رئیس‌جمهور منتخب کنیا، که با میانجیگری عنان تسلیم خواسته‌های آمریکا شد

در پی این "میانجیگری" رئیس‌جمهور منتخب تسلیم خواسته‌های آمریکا شد. وی با اجرای اصلاحاتی در قانون اساسی از بخشی از قدرت خود به نفع نخست‌وزیر چشم پوشید و اودینگا را نیز به عنوان نخست‌وزیر معرفی کرد.[10] کوفی عنان به عنوان یک آفریقایی پیر عاقل، این تغییر رژیم را که توسط آمریکا تحمیل شده بود مشروعیت بخشید.

کوفی عنان هم‌‌اکنون دو مسؤولیت کلیدی بر عهده دارد. اول، وی عهده‌دار ریاست "پانل پیشرفت آفریقا" است. این سازمان توسط تونی بلیر و پس از برگزاری نشست گروه هشت در گلنیگلز (Gleeneagles) با هدف تضمین پوشش رسانه‌ای وزارت توسعه بین‌المللی انگلستان تأسیس گشت. این سازمان فعالیت ناچیزی در راستای بهبود وضعیت آفریقا از خود نشان داده است. وی همچنین ریاست "اتحاد برای انقلاب سبز در آفریقا" را نیز بر عهده دارد. هدف این سازمان حل مشکلات غذایی قاره سیاه از طریق بیوتکنولوژی است. در حقیقت این سازمان یک نهاد لابی‌گری است که توسط بیل گیتس و بنیاد راکفلر تأسیس گشته تا محصولات اصلاح شده ژنتیکی تولید شده توسط مونسانتو (Monsanto)، دوپونت (DuPont)، داو (Dow)، سیسنگنتا (Syngenta) و دیگر شرکت‌ها را توزیع نماید. بسیاری از کارشناسان مستقل معتقدند که استفاده از محصولات اصلاح شده ژنتیکی که قابل تولید مجدد نیستند علاوه بر مسائل زیست‌محیطی باعث می‌شود کشاورزان همیشه وابسته به تأمین کننده خود بوده و نوع جدیدی از استثمار انسانی شکل گیرد.

کوفی عنان در سوریه

با این اوصاف، این مقام رده بالای بین‌المللی چرا به سوریه آمده است؟ انتصاب وی در وهله اول نشان می‌دهد که بان کی‌‌مون، دبیر کل کنونی سازمان ملل متحد که وجهه‌اش به علت تسلیم در برابر آمریکا و چندین رسوایی‌ها[11] تخریب شده، شایسته این کار نبود در حالیکه کوفی عنان علی‌رغم سوابقی که دارد هنوز دارای چهره مثبتی است.


پذیرش دوفاکتوی انتصاب عنان از جانب اعضای شورای امنیت و اتحادیه عرب، بدین دلیل است که انتظارات متضاد را برآورده می‌سازد. از نظر برخی، فرستاده ویژه مشترک برای ایجاد صلح اعزام نشده بلکه وی قرار است تنها زینت‌بخش صلحی باشد که قبلا قدرت‌های بزرگ در مورد آن به توافق رسیده‌اند. برخی دیگر انتظار دارند که وی تجربه کنیا را تکرار کرده و بدون خونریزی بیشتر رژیم این کشور را تغییر دهد.


دیدار اسد و عنان در سوریه – آیا وی اسد را نیز فریفت؟

طی چند هفته گذشته، فعالیت‌های کوفی عنان حول ارائه نقشه خودش متمرکز بوده است. این نقشه نسخه اصلاح شده پیشنهادی است که توسط سرگئی ایوانف، وزیر امور خارجه روسیه، ارائه شد. وی پیشنهاد مذکور را اصلاح نموده تا آن را برای آمریکا و متحدینش نیز دلپذیر سازد. علاوه بر این، عنان با اعلام این مطلب که بشار اسد را قانع ساخته تا فاروق الاسد، معاون خود را مأمور مذاکره با مخالفین نماید، برنامه‌ای دیگر را نیز پیاده نمود. این امر به منزله امتیازی از جانب سوریه به شورای همکاری خلیج فارس است.

در حقیقت، اسد به مدت یک سال ریاست این مذاکرات را بر عهده داشت اما عربستان و قطر خواسته کاملا متفاوتی داشتند: اسد چون یک علوی است کنار رود و قدرت به معاون سنی رئیس‌جمهوری تفویض گردد. بنابراین به نظر می‌رسد که این فرستاده ویژه مشترک در حال مهندسی مسیری برای ادامه کار دولت‌هایی است که به سوریه حمله کرده و افسانه یک انقلاب دموکراتیک آغشته به خون را طرح ریخته‌اند.دعوت ملکه انگلیس از پادشاه بحرین به ضیافت سلطنتی در حالی که مشغول سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز در کشور خود است، صدای اعتراض فعالان انگلیسی و بین‌المللی حقوق بشر را در آورده است.

به گزارش سایت اوباما، دیلی میل در گزارشی تصریح کرد: نام شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه که در انگلستان تحصیل کرده، در لیست مهمانان ضیافت ناهار که توسط ملکه در کاخ ویندزور برگزار می‌شود به چشم می‌خورد. همین طور به نظر می‌رسد که نام او در بین مدعوین مراسم شام شامپاین پرنسس چارلز نیز که در همان شب در کاخ باکینگهام برگزار می‌شود، قرار دارد که نشان‌دهنده ارتباط بسیار نزدیک دو خاندان سلطنتی است.دیلی میل با بیان اینکه این دعوت، خشم گروه‌های حقوق بشری زیادی را برخواهد انگیخت، خاطرنشان کرد: حکومت مستبد بحرین متهم است که با استفاده خشن از قدرت و همچنین کشتار و شکنجه، معترضان و مخالفان خود را در سال گذشته سرکوب کرده که در این بین 50 نفر کشته و هزاران نفر دستگیر شده‌اند.دیلی میل گرچه تعداد کشته‌شدگان بحرینی را 50 نفر اعلام کرده، تعداد این افراد 84 نفر است که 33 نفر از این افراد به وسیله گاز اشک‌آور کشته شده‌اند.این روزنامه افزوده: سال گذشته هم، ولیعهد بحرین که به مراسم عروسی سلطنتی دعوت شده بود، در آخرین دقایق از لیست مهمانان بیرون کشیده شد. فعالان حقوق بشری تهدید کرده بودند که آرامش محل سکونت شیخ سلمان بن حمد آل خلیفه در لندن را که گفته می‌شود طراح سرکوب‌ها بوده است به هم بزنند.


انتقاد دولت ژاپن از سفر نخست وزیر اسبق این کشور به ایران

اظهارات نخست وزیر اسبق ژاپن در سفر به ایران با انتقاد دولت توکیو روبه رو شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت ژاپن از سفر نخست وزیر اسبق این کشور به تهران و دیدارش با مقامات ارشد ایرانی انتقاد کرد.
 
 "یوکیو هاتویاما" نخست وزیر اسبق ژاپن در سفر به تهران علاوه بر ملاقات با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ، از شیوه رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی در برابر ایران، انتقاد کرده بود.
 
خبرگزاری فرانسه می نویسد: هاتویاما که تنها به مدت 9 ماه در سال 2010 مسئولیت نخست وزیری ژاپن را برعهده داشت به دلیل سفرش به ایران به شدت از طرف حزب خود نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.
 
حزب هاتویاما از وی به دلیل اظهاراتش درباره رفتارهای آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران، انتقاد کرده است.
هاتویاما گفته بود: برخوردهای دوگانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال برخی كشورها از جمله ایران خارج از عدالت است.
 
"اوسامو فوجیمورا" دبیر هیات دولت ژاپن در این باره به خبرنگاران گفت: دولت توکیو ، دارای موضع ثابتی است. بهتر بود آقای هاتویاما در چنین شرایطی به ایران سفر نمی کرد حتی اگر این سفر ، شخصی باشد.
 
احمدی نژاد در ملاقات با هاتویاما گفته بود ایران از اساس مخالف بمب اتمی و سلاح کشتار جمعی است.
دبیر دولت ژاپن اضافه کرد نظرات منتشر شده به نقل از هاتویاما درباره آژانس بین المللی انرژی با مواضع رسمی دولت ژاپن ، در تناقض است.
 
نخست وزیر اسبق ژاپن پیش از این گفته بود با هدف میانجیگیری در مسئله هسته ای ایران به تهران سفر می کند.

Admin Logo
themebox Logo